Liturgiczna Służba Ołtarza

Do Służby Liturgicznej Parafii Matki Bożej Królowej Polski należy 36 ministrantów i lektorów. Służba Liturgiczna jest najbliższą asystą Pana Jezusa, któremu służy przy ołtarzu w osobie kapłana. Być blisko Jezusa Eucharystycznego jest wielkim wyróżnieniem i darem.
Ministrantem może zostać ten, kto przechodząc okres próby, który trwa około roku, wykaże się gotowością służby przy ołtarzu i zdobędzie konieczną do tego wewnętrzną dyscyplinę oraz wiedzę na temat liturgii. Po tym okresie kandydaci w wyznaczony przez Księdza Proboszcza dzień zostają włączeni w czasie uroczystej Mszy świętej do Służby Ołtarza.
Każdy ministrant i lektor ma wyznaczone dyżury w tygodniu według własnego uznania. Ponadto Służba Liturgiczna spotyka się na zbiórkach na których omawia się w sposób szczególny przebieg uroczystych liturgii. Oprócz spędzania czasu przy ołtarzu również spędzamy ze sobą czas w czasie spotkań rekreacyjnych: sport, wspólne wyjazdy, rozmowy.
Duszpasterzem Służby Liturgicznej jest ks. Bartłomiej Surdykowski.
Jeżeli chcesz służyć Panu Bogu i być bliżej Ołtarza, wstąp do wspólnoty Ministrantów i Lektorów Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie.

 

Wspólnota młodzieżowa Effatha (kliknij)

Jezus chciał założyć Kościół. Kościół, który nie jest instytucją, ale wspólnotą uczniów, którzy wędrują przez życie z Jezusem i za Jezusem. W 2012 r. powstała w naszej parafii wspólnota młodzieżowa, która zrodziła się właśnie z tego pragnienia, aby przeżywać wiarę nie jako coś abstrakcyjnego, oderwanego od życia, ale by przeżywać obecność Boga na co dzień, w tym co zwyczajna a zarazem i nadzwyczajne.
Słowo „Effatha” znaczy „otwórz się”. To słowo z Ewangelii św. Marka (7,34) ze sceny uzdrowienia głuchoniemego. Każdy z nas przez grzech, przez swój egoizm, życiowe zawirowania staje się zamknięty na Boga i Jego miłość. Wspólnota Effatha pragnie żyć darem miłości Boga, czyli otwierać się na Boga, Jego działanie w życiu człowieka, a dzięki temu otwierać się na drugiego człowieka i piękno świata. Jesteśmy młodymi ludźmi, którzy szukają szczęścia i miłości.
Wspólnota gromadzimy się na cotygodniowych spotkaniach w każdy piątek, w salce na plebanii o godz. 19.45. Również widać nas na Mszach dla młodzieży w niedzielę o 12.00. Jesteśmy także gospodarzami WWW (Wąbrzeskich Wieczorów Wielbienia), które odbywają się w każdą 3 sobotę miesiąca o godz. 19.30. W tym roku jako wspólnota prowadzimy przygotowania kandydatów do sakramentu bierzmowania. Stałym elementem naszej formacji są rekolekcje, które odbywamy w przerwie zimowej oraz w wakacje. Czas, który dajemy Bogu nie sprawia, że uciekamy przed życiem, ale że potrafimy jeszcze bardziej korzystać z jego piękna. Wspólnota „Effatha” to wspólnota wiary, ale i wspólnota życia. To nie sekta!
Opiekunem wspólnoty jest ks. Bartłomiej Surdykowski.
Warto zaryzykować!!!