Niedziela Zesłania Ducha Świętego – 19.05.2024 r.

Ogłoszenia Duszpasterskie

 1. W dzisiejszym numerze Posłańca Królowej znajduje się informacja o naszych nowych organach i nowej puszce do rozdzielania Komunii św.
 2. Dziś po wieczornej Mszy św. w kościele spotkanie dla mężczyzn zainteresowanych wstąpieniem do Rycerzy Kolumba.
 3. W tym tygodniu przypadają święta: w poniedziałek Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, a w czwartek Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
 4. Zapraszamy nabożeństwa majowe, które odprawiamy o godz. 18.15. W środę o 18.00 Majowe połączone z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o powołania kapłańskie i zakonne i w intencji kapłanów.
 5. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzili Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Tego dnia obchodzony jest odpust w parafii Książki.
 6. W przyszłą niedzielę kolekta gospodarcza.
 7. Po następnej niedzieli będziemy obchodzili Uroczystość Bożego Ciała.
 8. W poniedziałek 17 czerwca organizujemy pielgrzymkę autokarową dla dzieci pierwszokomunijnych do Lubawy i do Grunwaldu. Koszt 45 zł. Zapisy u ks. Jacka. Dziecku musi towarzyszyć dorosły opiekun.
 9. Zapraszamy do wzięcia udziału w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Odbędzie się ona w dniach 2 – 12 sierpnia.
 10. Z całego serca dziękuję dzieciom pierwszokomunijnym z SP III i Myśliwca i ich rodzicom za piękne przygotowanie uroczystości I Komunii świętej i za prezent dla parafii w postaci nowej puszki do rozdawania Komunii św. Bóg zapłać.
 11. Dziękuję dzieciom pierwszokomunijnym ze Szkoły Podstawowej nr III i Myśliwca za ofiarę na Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci w wysokości 420 zł.

Nowe organy w naszym kościele

Organy do kościoła p.w. MB Królowej Polski zostały sprowadzone z anglikańskiego kościoła Św. Barnaby w Hightown w Wielkiej Brytanii. Kościół, w momencie demontażu instrumentu, nie sprawował już funkcji sakralnych i został sprzedany prywatnej osobie.

Instrument został zbudowany ok. 1910 roku przez znaną i cenioną firmę organomistrzowską Abbott & Smith z Leeds jako mechaniczny.

Organy posiadają 16 głów rozdzielonych na dwa manuały (2 klawiatury ręczne) i pedał (klawiatura nożna). Składają się z 848 piszczałek gdzie największa ma 5m, a najmniejsza ok. 10 cm. Cały instrument waży ok. 2,5 tony. Wymiary: szerokość 4m, głębokość 3,2m, wysokość 4,92m. Pierwotnie instrument miał wysokość 5,6m, więc potrzebne były konkretne prace w celu dostosowania organów do obecnego miejsca. Cały zespół brzmieniowy zasilany jest powietrzem dostarczanym przez dmuchawę cichobieżną o wydajności 16m3/min. Dmuchawa została zakupiona na Węgrzech w 2023 roku.

Instrument został kompleksowo odrestaurowany. Wymieniono wszystkie skóry (ok. 15m2), filce, kaszmir, nakładki na klawiszach manuałów i pedału, oskórowano i grafitowano wiatrownice. Wykonano nową szafę organową z dębu wraz z prospektem (frontowa część ozdobna organów). Odnowiono wszystkie piszczałki, wykonano nowe połączenie dmuchawy z miechem i skrzynkę akustyczną.

Powyższe prace wykonał Zakład Budowy i Remontu Organów Waldemar Olszewski z Chełmna. Prace projektowe wykonał p. Mieczysław Lamparski.

Ponadto zostały zakupione: nowy statyw do mikrofonu, nowe półki na śpiewniki i założone lustro, by p. organista mógł obserwować ołtarz.

Prace przygotowawcze przed budową organ prowadzony były od początku roku 2024, a zakończone w sobotę 11 maja, w przeddzień Uroczystości Zesłania Ducha Św.

Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy złożyli swe ofiary na zakup organ i wszystkim, którzy pomagali w ich i budowie!

Panu organiście Michałowi życzymy, by pięknie grał i rozśpiewywał wiernych na Chwałę Bożą i nasz pożytek!

Waldemar Olszewski/ks. Jacek Dudziński

Nowa puszka do udzielania Komunii świętej

Podczas Mszy świętej, gdy kapłan wypowiada słowa Pana Jezusa z Ostatniej Wieczerzy, mocą Ducha św. dokonuje się Przeistoczenie (konsekracja, transsubstancjacja). Chleb, zachowując wszystkie przymioty chleba, przeistacza się w Ciało Pana Jezusa, w wino przeistacza się w Krew Pana Jezusa. Wierzymy święcie, iż pod postaciami chleba i wina jest, chociaż ukryty, ale prawdziwie obecny Pan Jezus. Naczynie liturgiczne, które służy do konsekracji chleba nazywa się „puszka”. W tym roku Dzieci, które przyjęły I Komunię świętą, jako swój dar, złożyły nową puszkę. Puszka została wykonana w Częstochowie na specjalne zamówienie. Jest wykonana z drewna hebanowego o odcieniu ciemnym i nieco jaśniejszym.

Heban, to cenne drewno różnych gatunków drzew (hebanowce) rosnących w strefie międzyzwrotnikowej lub podzwrotnikowej. Jest ciemno zabarwiane, lub czarne, twarde, trudno łupliwe. Wykorzystywane jest do wyrobu instrumentów muzycznych, przyborów kreślarskich, mebli artystycznych, a także w rzeźbiarstwie (źródło: Internet).

Pokrywa i czasza naczynia wykonana jest ze złoconej stali i ma 17 cm szerokości, podstawa 16 cm, a wysokość wynosi 36 cm. Puszkę będziemy używali podczas wystawień Najświętszego Sakramentu w pierwsze czwartki i piątki miesiąca podczas słuchania spowiedzi. Dzięki temu, iż jest duża, będzie lepiej widoczna nawet z tylnych ławek kościoła. Ciemny kolor drewna hebanowego pięknie się komponuje z wystrojem naszej świątyni.

Z całego sercom dziękuję Dzieciom Pierwszokomunijnym i ich rodzicom za ten piękny dar! Bóg zapłać!

ks. Jacek

Intencje Mszalne 20 – 26.05.2024

Poniedziałek 20.05
7.00 + Stefanię Zyznowską
8.15 + Mirosława Kowalskiego – pop od UP
18.30 + Stanisława Stożyńskiego – greg.

Wtorek 21.05
7.00 + Lecha Przybylskiego – pop od UP
8.15 + Stefanię Zyznowską – pop. od ZP Hades
18.30 [1] + Stanisława Stożyńskiego – greg.
[2] + Kazimierza Fiałkowskiego (w r. śm.)

Środa 22.05
7.00 + Grażyna Kruk – pop od UP
8.15 + Janinę i Alfonsa Olszewskich
18.00 – Nowenna do Matki Bożej N. Pomocy w intencji dzieci z okazji Dnia Dziecka
18.30 [1] + Stanisława Stożyńskiego – greg.
[2] + Romana Chodakowskiego (z ok. ur.)

Czwartek 23.05
7.00 + Leszka Wróbel – pop od ZP Michna
8.15 + Kazimierę i Jana Gierszyńskich
18.30 [1] + Stanisława Stożyńskiego – greg.
[2] + Leokadię i Stefana Gielniak

Piątek 24.05
7.00 + Jerzego Kałczyńskiego (3 r. śm.)
8.15 + Adama Mazurowskiego (z ok. ur.)
18.30 [1] + Stanisława Stożyńskiego – greg.
[2] + Zbigniewa Szramka (1 r. śm.) i zmarłych z Rodziny

Sobota 25.05
7.00 [1] + Danutę Dulka – Talarek, Władysławę Talarek i Genowefę Dulka
[2] + Barbarę Dudzińską – z okazji Dnia Matki
8.15 [1] + Stanisława Stożyńskiego – greg.
[2] + Stefanię Zyznowską (z ok. Dnia Matki)
18.30 [1] + Stefanię i Wojciecha Mazurek (od chrześniaka Andrzeja Włodyka)
[2] + Małgorzatę Topolewską (2 r. śm.)

Niedziela 26.05
7.30 [1] + rodziców Szarpatowskich i brata Kazimierza
[2] + mamę Jadwigę Madeja
9.00 [1] Suma parafialna
[2] + Krystynę Zakrzewską i Mariannę Walkowiaka (z ok. Dnia Matki)
10.30 [1] + Stanisława Stożyńskiego – greg.
[2] + rodz. Elżbietę (w r. śm.) i Józefa Wesołowskich, brata Mariana i Halinę Wesołowską
12.00 [1] + Krzysztofa Rudnickiego (z ok. ur.)
[2] + Bernadetę Jankowską (11 r. śm.)
18.30 + Jadwigę Wałdoch, Henrykę Król i Martę Arentewicz